NÁRODNÍ PARKY A ÚŘADY

Několik odkazů na města a organizace v Chorvatsku

Odkazy na některé turistické destinace

Stránka s dobrými informacemi. Česky!!!

Stránka s dobrými informacemi. Světové jazyky

Chorvatský autoklub
Máte na výběr ze čtyř jazyků. Čeština mezi nimi není

Zde je spojení na stránku pojednávající o Istrii
Je tu k dosažení téměř vše co chcete o Istrii vědět. Jen ve světových jazycích.

Ještě jedna stránka pojednávající o Istrii
Je tu k dosažení téměř vše co chcete o Istrii vědět. Jen ve světových jazycích.

Další ze stránek pojednávající o Chorvatsku. Česky

Zde jsou spojení na nudistické kempy v okolí Poreče
Bohužel jen chorvatsky, německy a anglicky

Obecné informace o Chorvatsku
Bohužel jen německy a anglicky

Vyčerpávající informace o ubytování v apartmánech hotelích a různých vilách v Chorvatsku a Slovinsku.
Žádné kempy. Ve všech světových jazycích

Stránky chorvatské cestovní agentury ATLAS
Zde najdete množství informací o ubytování, pronájmu lodí, aut, kol a já nevím čeho všeho, ovšem jen za předpokladu, že umíte dobře anglicky.

Stránky přírodní rezervace Kopački rit
Je to na soutoku Dunaje a Drávy u města Osijek. Vaří zde náramné pivo
Pouze chorvatsky, spousta odkazů na turistické kanceláře

Národní park Plitvička jezera
Ve čtyřech světových jazycích. Kdo neviděl Plitvice neviděl nic. Vstupné není nejlacinější. Dospělí VII-VIII, 16EUR (95kuna), děti(7-18let) 11EUR (55kuna). Ostatní měsíce 9/8EUR. Ve skupinách dospělý 75 kuna, děti 55 kuna. Přehledná tabulka je zde.Vstupenka se nechá prodloužit na další den bez doplatku! Kemp je nedaleko a je opravdu dobrý. Park neprojdete za hodinu ani za dvě. Udělejte si čas minimálně půl dne. Vodu a jídlo sebou!!! Celá trasa je dlouhá asi 10 km. (Dá se sem vlézt i načerno, ale bacha na hlídače. V tomto případě také nebudete moci použít převozy loděmi a.p.) Pozor při ubytování mimo kemp. Žijí zde vlci a medvědi!!!

Stránky přírodní rezervace Brijunské ostrovy
Jen chorvatsky. Ani sem to není zadarmo. Dospělí 180 Kuna (cca 720 Kč) děti 2-12 let 85 Kuna

Stránky přírodní rezervace Kornati
Větší krásu asi nikde na světě neuvidíte. Nepřeháním. Vstupné 60 Kuna, děti polovinu. Povolení k rybolovu 150 Kuna (včetně vstupného) stejné poplatky platí potápěči. Je trošku problém se tam dostat. Snad nejlépe to jde z Murteru. Jsou zde kanceláře, které se cestou na Kornati zaobírají. Soukromě s rybáři to vyjde laciněji, ale musíte umět dobře chorvatsky.

Stránky přírodní rezervace Krka
Platí otéž co o Plitvicích. Nespěchat! Vstupné 45 Kuna, děti 7-14 let 30 Kuna. Výlet lodí po jezeře dospělí 60-100 Kuna, děti 4-14 let 30-50 Kuna

Stránky přírodní rezervace Paklenica.
Tohle je spíš pro horolezce, Vstupné 30 Kuna, děti od 7 let polovinu. Anglicky, chorvatsky

Stránky přírodní rezervace Gorski Kotar
Horská turistika. Já jsem tu nikdy nebyl a tak ode mě rady nečekejte

Stránky města Dubrovnik.
Cesta je sem dlouhá, ale když už pojedete, jeďte přes Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Bosnu. Tady nezapomeňte na Mostar a Sarajevo. Města jsou sice ještě pořád zpustošená válkou, ale za prohlídku stojí. Nelezte do zbořenin! Buďte ostražití!
Vstupné na dubrovnické hradby 20 kuna, děti 7 kuna. Vstupné do knížecího paláce 18 resp. 10 kuna. Vstupné do námořního muzea 18/10 kuna.
Procházka se zpravidla odbývá v úmorném vedru, a tak pití a čepice či apartní klobouček pro dámy se víc než vyplatí. Nespěchejte! Vychutnejte si pohled na krásu moře i města. Ne aby vás napadlo něco si v Dubrovniku kupovat, či tu dokonce bydlet!!! Ceny jsou tady asi o třetinu vyšší než všude jinde.
Když už se doplahočíte až sem, neměli byste vynechat návštěvu rezervace (ostrova) Mljet. Milovníci přírodních krás budou jistě spokojeni. Je to opravdická nádhera. Bohužel za ní zaplatíte 90 Kuna.

Stránky Dalmácije.
Je zde množství informací o Dalmatském pobřeží a městech.

Stránky Slovinska.
Je zde množství informací o Slovinském pobřeží,městech a horské turistice. V obvyklých světových jazycích.
Cestou do Chorvatska se určitě proženete Slovinskem. Chyba! Když si jen mírně zajedete narazíte na město a stejnojmenné jezero Bled. Totéž platí o jezeru Bohinj a nedalekých vodopádech Savica. A kdo rád šlape pěšky po horách neměl by si nechat ujít Triglav.

Ještě se zde letmo zmíním o přirodním parku Biokovo. To je ta obrovská hora kamene nad městem Omiš. Pozor při výšlapu, hady se to tu jen hemží. Vodu, jídlo sebou. Autem můžete vyjet až nahoru, ale zaplatíte za to 20 kuna. Jeďte tam ale jen tehdy, když bude opravdu jasno. Jinak to nemá cenu. Výhled na moře je opravdu nezapomenutelný. Dole nezapomeňte, že nahoře (1404 metrů) to pěkně fouká a je tady o nějakých 10-15 stupňů méně. Zásadně nescházejte z vyznačených stezek. Hrozí pády s jistou smrtí. Ne aby vás napadlo, trhat tady kytky nebo cokoli jiného. Správci parku vás posadí do basy dřív, než řeknete pardon, já nevěděl.
Pokud se vám podaří cestou nahoru natrefit na vísku Klenjak, zajděte do místní krčmy a dejte si tady pecu. (Příprava trvá cca dvě hodiny) Ručím vám za to, že něco tak dobrého jen tak hned jíst nebudete. Připravte si ovšem měšec. Ubude vám z něj asi tak 110 Kuna. Je toho ovšem takový kotel, že se lehce najíte tři.

Pro ty z Vás, kteří se dostanou hluboko dolů pod Dubrovník do Černé Hory a chtějí se dozvědět něco o této republice je zde tento odkaz. (Pouze anglicky) Byl jsem zde ještě před válkou, vlastně jsem odjížděl když padly první výstřely kdesi v Bosně a bylo to tady super. Podle posledních zpráv které ke mně došly jsou tu kempy zpustošené a tak snad jen okolí Hercegu Novego a samozřejmě Boka Kotorska, Budva a ostrov Sv.Stefan zůstaly v původní podobě. Ale jak říkám informace nemohu potvrdit na základě vlastní zkušenosti. Je to přece jenom strašná dálka. V létě nepotřebujem víza. Jinak ano.